سوالات متداول


شما میتوانید هر سوالی که دارید چه ورزشی چه غیر ورزشی  از طریق ایمیل    info@razmkade.com        ارسال فرمائید مطمئن باشید در اولین فرصت پاسخ سوال شما داده خواهد شد
لطفا حتما ایمیل خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
اگر دیدین پاسخی دریافت نکردین حتما به بخش اسپم ایمیل خود بروید

پاسخ به سوالات متداول
 
دوستان عزیز به سوالات فقط از این طریق پاسخ داده خواهد شد لذا خواشمندیم به هیچ وجه از تلفن،اس ام اس ،وایبر تلگرام و سایر رسانه ها برای پرسیدن سوال استفاده نفرمائید چون به علت حجم انبوه سوالات امکان پاسخگویی نیست
تلفن قید شده فقط برای ثبت نام هست.
پاسخ اکثر سوالات در متن زیر وجود دارد
 
 
 
 من سوالات را به چهار بخش تقسیم کرده ام تا راحت تر جواب سوالات خود را پیدا کنید.
 
1. سوالات مبتدیان:که سئوال اکثر کسانی  هستند که یا اصلاً ورزش نکرده اند و یا تازه قصد انتخاب ورزش دارند.
 
 
 
2. سوالات متوسط: سئوال اکثر کسانی که تا حدودی به ورزش ها آشنائیت دارند ولی نه به صورت حرفه ای.
 
 
 
3. سوالات خوب: سوالات اکثر کسانی که به صورت منظم تمرین میکنند و یا اخبار و اطلاعات خوبی در ارتباط  با  ورزش دارند.
 
 
 
4. سئوالات عالی و حرفه ای: این سوالات سوالاتی هستند که من  را مجبور میکند چند تا کتاب باز کنم و یا به چند نفر از اساتید تماس بگیرم تا پاسخ آنها را پیدا کنم من عاشق این گونه سوالات هستم!
 
 
 
سوال مبتدیان
 
 
 
1.آیا من که 160  قدمه و 55 وزنمه میتوانم با یاد گیری رشته های دفاع شخصی از پس یک مرد ی که 2 متر قد و 120 کیلو عضله فقط دارد بر بیام ؟(سارا از آمل)
 
این سوال از من روزی 10 بار پرسیده میشود جواب آن خیلی ساده است بله ، چرا که زیبایی اندام کار ها فقط به پرورش عضله خود میپردازند  و مفصل ها با هیچ ورزشی قدرتمند نمیشوند و اکثر رشته های دفاع شخصی متمرکز بر فشار روی مفاصل و ضربه به نقاط حساس میباشد ضمناً حتی قوی ترین مرد جهان هم اگر یک ضربه  به گیج گاه وی و یا آب گاه و یا دیگر نقاط حساس وی اصابت نماید  قطعاً با مشکل بسیار جدی رو به رو میشود. شما در کلاس های دفاع شخصی همه این ها را فرا میگیرید!
 
 
 
2.من 38 سالمه  و دیسک کمر دارم آیا میتوانم این ورزش ها را انجام بدهم ؟ (محمد از تبریز)
 
این سوال با اشکال بسیار متفاوتی از من پرسیده شده  ولی در همه آنها محدودیت حرکتی سئوال اصلی آنها بود.
 
 ببینید دوستان اول از همه باید نظر پزشک متخصص در این زمینه را جویا شوید البته نه هر پزشکی بلکه پزشک های که به رشته های ورزشی آشنائیت دارند مثل پزشک های حاضر در فدراسیون های ورزشی و پزشکان تیم های ورزشی و از همه بهتر متخصصین  فیزیوتراپی و ارتوپدها البته فقط و فقط فوق تخصص ارتوپدی
 
دوم اینکه طبعاً کسانی که با مشکل جدی حرکتی و بدنی روبه رو هستند (اعم از پارگی رباط، دیسک کمر،ناراحتی قلبی،و ...)
 
نمیتوانند در باشگاه های عمومی شرکت کنند زیرا هم ممکن است نظم کلاس را به هم بزنند و هم ممکن است استاد فشاری بیش از حد ظرفیت به شما بیاورد پس تا کسب سلامتی کامل و آشنایت نسبی به ورزش جدید فقط به صورت انفرادی تمرین کنید.
 
سوم اینکه باید حتما مربی انتخاب کنید که تا حدودی به فیزیولوژی و آناتومی آشنائیت داشته باشد و به عبارتی به پزشکی ورزشی آشنایت  نسبی داشته باشد.
 
 
 
3.آیا میتوان با دیدن سی دی های آموزشی آن رشته را یاد  گرفت؟
 
(حسن از دبی)
 
کلاً  نشد وجود ندارد من خودم از کتاب شروع به یاد گیری نانچاکو کردم اما اگر یاد گیری یک تکنیک با سی دی 1 هفته طول بکشد  در کلاس 5 دقیقه طول میکشد!!!!
 
ضمناً رشته هایی مثل دفاع شخصی، آیکیدو، و ... احتیاج به حریف تمرینی دارد که طبعاً اگر قرار باشد بدون حریف مناسب سی دی را ببینید فایده ندارد ضمناً ممکن است شما تکنیک را غلط یاد بگیرید وغلط در بدن خود جا بی اندازید که اصلاح این گونه تکنیک ها  بسیار مشکل است  پس اگر میخواهید سنگ بنا ورزش  شما تا ثریا کج نرود با مربی حرفه ای شروع کنید و پس از آن به سراغ سی دی ها بروید تا تکنیک ها را دوره کنید!
 
4.من دوست دارم یک رشته رزمی یاد بگیرم کدوم ورزش رزمی از همه بهتره؟(زهرا  از  تهران)
 
من این سوال را بیش از همه سوالات تا حالا دریافت کردم (بیشتر از 200 بار) هر روز تو خیابان و یا بیرون از من این سوال را میپرسند
 
دوستان توجه کنید هیچ ورزشی به ورزش دیگر برتری ندارد و این فقط روحیه شما است که باید با آن ورزش متناسب خودتان را انتخاب کنید
 
اما یک سوال بسیار مهم من از شما دارم! هدف از ورزش کردن چیست ؟قطعاً جواب آن سلامتی نشاط و تندرستی است پس آیا اگر ورزشی این ها را به ما ندهد و حتی سلامتی را از ما بگیرد آیا آن ورزش است؟؟؟
 
حال با توجه با این سوال ها چه ورزشی را انتخاب کنیم بهتر است؟
 
برای پاسگویی به این سوالات باید این مطالب را بیان کنم:
 
در کل رشته های رزمی را میتوان به 4 بخش تقسیم کرد:( البته در یک توضیح بسیار سطحی )
 
الف)مبارزه ایی  ضربه دار: مانند بوکس، کاراته، کنگ فو،کنگ فو تکواندو  و... در کل همه این ورزش ها برای سلامتی خطر ناک هستند به خصوص بوکس که بسیار صورت را زشت میکند شکستگی بینی فک و افتادگی پلک اولین آسیب های بوکس هستند!!
 
 اما باقی رشته  ها را اگر در مبارزات شرکت نکنید  آسیب جدی پیش نمیاد.
 
ب)رشته های دفاع شخصی: مثل آیکیدو، دفاع شخصی خیابانی  و ...
 
 این رشته ها  در عین اینکه هر حرکت آن ممکن است منجر به فوت یا شکستگی شود اما قابل کنترل است  وهیچ آسیبی به حریف نمیرساند البته در تمرین!!!
 
ج)رشته های تن به تن :مانند کشتی و جودو و...
 
این رشته ها خصوصاً کشتی  صورت را زشت میکند و زانو را به سرعت هر چه تمام  خراب میکند تقریبا کشتی گیری حرفه ای وجود ندارد که یک بار زانو و یا کتف خودش را عمل نکرده باشد!!!
 
د)هنر های نمایشی : مثل تالو و تای چی چوان وشو و فرم های کلیه رشته های رزمی  به هیچ وجه آسیب دیدگی ندارد مگر بدشانسی بیاورد!
 
از بین این رشته ها فرم های وشو مثل تای چی و تالو بسیار زیبا است!!
 
حال من میگویم با توجه به ذوق خود یکی از این ورزش ها را انتخاب کنید.
 
5. حدوداً توی چند جلسه قادر خواهیم بود از خودمان  دفاع کنیم ؟ (مصطفی از تهران)
 
در رشته نانچاکو حدوداً طی 3 جلسه  قادر خواهید بود در رشته دفاع شخصی در حدود ۸ جلسه  و در آیکیدو همانطور که در بالا ذکر گردید اصلاً دنبال این نباشید که در مدت کوتاهی آیکیدو را یاد بگیرید.
 
ضمناً این مدتی که ذکر گردید  کاملا نسبی میباشد  و اصلاً به این معنا نیست که شما مثلاً ظرف 3 جلسه بروسلی میشوید! بلکه این حداقل مدتی است که در کلاس های خصوصی  باید حضور داشته باشید تا بتوانید ادعا کنید بلدید تا حدودی از خودتان دفاع کنید و بعد ازاتمام کامل دوره که بستگی به استعداد شما دارد چند جلسه طول میکشد باید دائم تکنیک ها را تمرین کنید تا تکنیک ها ملکه ذهن شما گردد و کاملاً در بدن شما جا بیفتد
 
6. بنیانگذار آیکیدو در ایران چه کسی است ؟( فرخ از مشهد)
 
ببینید  در مورد این سوال باید بگویم اصلا اهمیتی ندارد کی آیکیدو را در ایران چه کسی  بنیان گزارده است شما ورزش خودتان را انجام دهید!!!  به هر حال اسامی زیادی مطرح میشود اما باید بگویم همه کسانی که نام آنها در مطبوعات تلویزیون و... برده شده است زحمات زیادی برای شناساندن آیکیدو  به مردم انجام داده اند  حالا درست نیست من زحمت آنها را نادیده بگیریم !
 
اما نکته مهم این است که آیکیدو با اون چیزی که در برخی از باشگاه ها آموزش داده میشود  کاملا متفاوت است به عنوان نمونه در شهر مشهد ورزشی تحت عنوان آیکیدو مشهدی وجود دارد که دقیقاً همان حرکات  کشتی کج است اما چون ورزشی و تشکیلاتی تحت عنوان کشتی کج در ایران وجود ندارد  اسم آن را آیکیدو مشهدی گزارده اند پس هوشیار باشید کلاغ را جای فیل به شما ندهند!!!
 
حال اینکه کدام استاد بهترین  در آیکیدو است  من یک روش به شما یاد میدهم تا راحت متوجه شوید  کافی است چند جلسه در کلاس های مختلف حضور داشته باشید  با استاد های مختلف تمرین کنید سوالات خود را از همه آنها بپرسید کسی جواب و تمرین های آنها شما را بیشتر راضی کرد او را انتخاب کنید وسلام
 
 ۷.آیا شما فکر میکنید که بهترین مربی نانچاکو در ایران هستید؟(ناشناس)
 
ابدا چنین فکری نمیکنم من در همین جا اعلام میکنم که نه تنها بهترین مربی خودم را نمیدونم حتی خودم بهترین نانچاکو کار هم نمیدونم بار ها شده افرادی به من مراجعه  کرده اند )جهت آموزش یعنی به عنوان شاگرد مراجعه کرده اند( که من وقتی از آنها تست گرفته ام دیدم از من بهتر نانچاکو بلد هستند فقط فرق آنها اینه که تعداد تکنیک های آنها  کمتر از من بوده و جهت فراگیری تکنیک های جدید مراجعه کرده اند و پس از اتمام دوره عملا از من بهتر شده اند.
 
من بارها اشخاصی را دیده ام که کاملا ناشناس هستند  و به جرات میتوان بگویم  که در دنیا این گونه افراد بی نظیر هستند که در گوشه گوشه کشور ما مشغول به فعالیت هستند  هیچ اسمس از انها در رسانه ها گفته نمیشود .
 
اما من همواره سعی کردم بهترین مدرس باشم قطعا من بهترین مربی نیستم  اما همواره تلاشم را میکنم  بهترین باشم  و همه روزه به دانش افزایی خود  میپردازم  با گذشت سالها  از شروع به  تدریس هنوز در حال یاد گرفتن هستم و همانطور که  قبلا ذکر کردم تا آخر عمرم شاگرد هستم ولی خدا را شکر که همه شاگردان من راضی بوده اند چون  از هیچ تلاشی در جهت رشد آنها   کوتاهی نکردم ( در حال حاضر با تک تک شاگردم رابطه خوب و صمیمی دارم و با اکثر آنها رفت و آمد خانوادگی دارم  )
 
 
 
۸.تفاوت  آی کی دو   با آیکیدو چیست؟ (نادر از ؟)
 
هیچ تفاوتی بین این دو کلمه نیست  شایدبتوان گفت آی کی دو صحیح تر باشد.
 
 
 
 ۹. جناب آقای علیپور با توجه به اینکه شما حدوداً سی سال بیشتر ندارید چگونه این همه دوره و مدرک دارید ؟(نادر از ؟ و حنیف از تهران)
 
اولاً تعداد مدارکی که من قید کردم واقعاً زیاد نیست. اما شاید برای خیلی ها عجیب باشد که چگونه  توانسته ام درس بخوانم، هم کار بکنم  و هم ورزش و خیلی کار های دیگه که قید نکردم بکنم.
 
من اعتقاد دارم میشود با یک دست دو تا هندوانه بلند کرد و حتی بیشتر از دوتا ! اما چگونه؟ خیلی راحت است کافی است هندوانه ها را کوچک انتخاب کنید و آنها را داخل یک کیسه نایلون بزرگ بگزارید حالا میبینید که میشود با یک دست چهار تا و حتی بیشتر هندوانه بلند کنید!
 
من هم دقیقا همین کار را کردم 
 
زمانی که مدرسه میرفتم روزهای زوج با یک استاد ورزش میکردم روز های فرد با یک استاد و یک رشته رزمی دیگر تمرین میکردم ، کل مسیر را از خانه تا باشگاه را که حدود 10 کیلومتر بود را هر روزبا دوچرخه میرفتم  و روز های جمعه بعد از ظهر با یکی از دوستانم  تا پارک چیتگر با دوچرخه میرفتیم ( حدود 100 کیلومتر رفت و برگشت) هفته ای یک بار حتما استخر میرفتم معمولا 5 شنبه عصر تا شب( البته بعد از کلاس رزمی )
 
در تعطیلات تابستان هم کلاس های مختف زیادی میرفتم اعم از شنا و فوتبال ، والیبال،قایق رانی و.... خلاصه تا جایی که میتونستم سر خودم را گرم میکردم ( کوه نوردی هم تقریبا هفته ای 2 بار میرفتیم )
 
در خصوص درس و دانشگاه و مدرسه هم باید یک نکته بسیار مهم بگویم از قدیم گفتند عقل سالم در بدن سالم،  من زمانی که برای کنکور درس میخواندم به راحتی روزی 8 ساعت درس میخواندم چرا که  یک برنامه ریزی بسیار ساده داشتم . من 24 ساعت را به 3 تا 8 ساعت تقسیم کردم  8 ساعت خواب 8 ساعت درس 8 ساعت ورزش و نهار و شام و تلویزیون و خلاصه هر چی که دوست داشتم . با این روش توانستم به هر سه کار برسم ضمنا اگر عضلات بدن شما خصوصاً کمر و گردن و نشیمن گاه شما  ضعیف باشد قطعا بیشتر از 2 ساعت نمیتوانید یک جا بنشینید  اما با ورزش این قدرت را پیدا میکنید که ساعت ها با نشاط و قدرت مطالعه کنید.
 
زمانی هم که در قوه قضائیه  مشغول به کار بودم با توجه با اینکه روزهای 5شنبه و جمعه تعطیل بودم سعی میکردم این 2 روز را به کلاس زبان بروم  البته  کلاس زبانی که من میرفتم بسیار نزدیک محل کارم بود و بلا فاصله بعد از کار به آنجا میرفتم گاهی هم مرخصی ساعتی  میگرفتم  و میرفتم کلاس.
 
 چون هر روز یک مقدار مطالعه داشتم هیچ گاه نیاز به مرخصی روزانه جهت امتحانات نمیشد  و مرخصی هایم را جمع میکردم و یک مسافرت خوب خارجی میرفتم که هم تفریح بود هم کارهم کلاس ورزشی یا مربی گری. من اکثر مدارک مربی گریم را از کشور های خارجی گرفتم .
 
حالا هم که شاغل هستم تقریبا برنامه فوق را با ایجاد تفاوت هایی انجام میدهم البته دیگه هفته 2 بار کوه و استخر و 2 تا باشگاه مختلف نمیروم  اما 8ساعت خواب 8 ساعت هر کاری دوست دارم  مثل ورزش و غیره 8 ساعت هم کار و مطالعه مثل زبان و مطالعه  تخصصی ورزش یا رشته خودم. البته همیشه 100% برنامه ام را نمیتوانم  اجرا کنم اما من راضی هستم و به هر حال انرژی یک پسر 17 ساله را ندارم ، گاهی هم مصدوم میشوم که باید کلی وقت و پول صرف کنم  تا به حالت قبلی باز گردم به عنوان نمونه دیروز از خواب که بلند شدم به صورت عجیبی احساس گرفتگی عضله از ناحیه کمر و پهلو سمت چپ کردم  پس از مراجعه به دکتر ایشان گفتند: به علت فعالیت زیاد ورزشی و عدم استراحت کافی دچار گرفتگی شدی و باید فقط استراحت کنی از آنجا که من هر روز حد اقل 3 تا شاگرد دارم و اصلاً امکان اینکه آنها را  چند روز کنسل کنم ندارم  از دکتر خواستم راه بهتری را به من معرفی کند گفت برو سونا  و جکوزی و ماساژ، رفتم استخر زرافشان که ورودی آن 25 هزار تومان بود 30 هزار تومان هزینه 1 ساعت ماساژ بود از آنجا که کمرم درد میکرد نمیتوانستم رانندگی کنم  مجبور شدم رفت و برگشت با آژانس برم اون هم شد 10 هزار تومان.  جمعا 65 هزار تومان  برام آب خورد تازه 100% هم خوب نشدم  شب هم رفتم کلی از این چسب های ضد گرفتگی خریدم و به تمام سمت چپ بدنم چسباندم  .خلاصه  یک روی سکه کار ما هم این شکلی است!!!(این مبالغ مربوط به سال 1388 بود)
 
 
 
۱۰.میشود لطفا  تعدادی از استاتید رشته های فوق را در شهرهای  مختلف کشور که مورد تائید شما میباشند را نام ببرید؟
 
متاسفانه من هیچ یک از همکاران و اساتید محترم را در شهرهای مختلف  کشور نمیشناسم  البته کوتاهی از من میباشد که همکاران و دوستان خودم را نمیشناسم من مطمئن هستم اساتیدی به مراتب بهتر از تهران در شهر های مختف کشور مشغول تمرین وآموزش میباشند در همین جا هم اعلام میکنم کلیه اساتیدی که مایل باشند میتوانند در همین وبلاگ به صورت کاملا رایگان مشخصات و شماره تلفن خود را قرار بدهند تا دوستان بتوانند از دانش و تجربه آنها برخوردار گردند.
 
۱۲.به نظر من شما فقط از این شاخه به اون شاخه پریدید و تمام شاخه های درخت را شیکوندید آیا شما فکر میکنید کار مهمی انجام دادید؟
 
درست است که من از این شاخه به اون شاخه پریدم(البته از نظر شما) اما برای پیدا کردن درخت استوار و محکم باید از این درخت به اون درخت پرید تا محکم ترین آنها را پیدا کنی ضمناً دانش بشری همیشه از یک نقص نسبی برخوردار است و باید دائم خودمان را با علم روز  به روز کنیم هرچند من اصلا ادعا به روز بودن ندارم اما تلاشم را میکنم.
 
  اما چیزی که من را ناراحت میکند این است که چرا بعضی از ما ایرانی ها انقدر حقیر فکر میکنیم و رفتن به 9 الی 10 تا کشور و دیدن چندین دوره آنقدر بزرگ  و دست نیافتنی است که آن را امری بزرگ و غیر ممکن میدانیم!!!
 
 یادمه روزی در دوبی چند تا بچه 15 ساله اهل کشور انگلستان دیدم  از اونها پرسیدم با کی اومدید به من گفت مگه باید با کسی بیایم؟ما خودمان آمدیم. درست است، در کشور های مدرن امروزه یک بچه 15 ساله انقدر خود اتکاء است که شخصاً به مسافرت های بین المللی میروند اما در اینجا آقای 40 ساله باید از مادرش اجازه بگیرد که فلان کار را بکند با نه و جرات رفتن به شاه عبدالعظیم را هم تنها ندارد(البته در مثال مناقشه نیست همه ما این گونه هم نیستیم)
 
 اکثرمتخصصین در کشور های پیشرفته همه روزه در حال فراگیری علوم جدید هستند و تا آخر عمرشان در حال فراگیری دانش های به روز هستند!!!
 
ضمنا یک نکته برای تمام کسانی که از خودشان نامید هستند و میگویند مگر میشود آدم چند تا زبان بلد باشد مگر میشود آدم چند تا دکترا داشته باشد مگر میشود آدم انقدر پول داشته باشد یا همه اینها را با هم داشته باشد؟؟؟
 
من درجواب این سوالات باید بگویم بله میشود اما نه راحت، با تلاش و کوشش میشود به عنوان مثال وقتی شما زبان اینگلیسی بلد باشید خیلی راحت تر میتوانید زبان آلمانی یاد بگیرید وقتی شما زبان آلمانی و اینگلیسی بلد باشید خیلی راحت میتوانید زبان اسپانیایی یاد بگیرید و به همین ترتیب پرتغالی،ایتالیایی،فرانسوی و...
 
پس اولین قدم سخت است یعنی یاد گیری زبان اول ولی مابقی کمتر زمان میگیرد و...
 
در مورد کسب در آمد هم باید همین را بگویم از قدیم گفتند: (( پول، پول میاورد)) و یا منفی آن ((ما روزی فلان قدر ضرر بی پولی خودمان را میدهیم)) حالا یعنی چی؟ یعنی این که اگر کمی پول جمع کنیم میتوانیم آن را در بانک قرار دهیم و سود یگیریم یا با آن سهام بخریم یا مغازه باز کنیم و از سود حاصل از آن نیز در بخش دیگری سرمایه گذاری کنیم مثلا مسکن
 
در اخر البته باید اعتراف کنم نوشتن این موارد خیلی ساده است اما عمل کردن به آن واقعا اراده و پشتکار میخواهد  که بعضا من هم در آنها موفق نمیباشم!!!
 
۱۳.سلام استاد من یک مهندس 45 ساله عمران هستم 20 سال هست که دلم میخواد رزمی کار کنم اما رویم نمیشود  احساس میکنم این کار ها برای جوان ها است استاد به نظر شما اگر یک ادم با تحصیلات و شغل من به کلاس های رزمی و یا باشگاه رزمی برود باعث خنده و تمسخر دیگران نمیشود؟
 
دوست عزیز اولا من تمام شاگردانم بلا استثناء تحصیل کرده هستند و سن همه آنها بالای 20 سال میباشد( که حداقل تحصیلات آنها دانشجو مقطع لیسانس هست) خود من هم وکیل دادگستری هستم لیسانس حقوق دارم و یک لیسانس زیان آلمانی و دانشجو  لیسانس  در رشته حقوق بین الملل میباشم.
 
شاگردان من از  نفر اول المپیاد های علمی گرفته تا استاد دانشگاه گرفته و ر ئیس شرکتهای بسیار بزرگ خصوصی، وکلا ،پزشکان و حتی نماینده مجلس  میباشند پس میبینید که خیلی هم جزء اقلیت نیستید!
 
ضمنا شما برای خودتان زندگی میکنید پس به حرف دیگران فکر نکنید ضمنا ورزش کردن عملی پسندیده میباشد که باعث افتخار آدم میباشد و دیگران با دیدن یک ادم ورزشکار لذت میبرند نه اینکه او را مسخره کنند. پس تفکر خود را به ورزش تعقیر دهید همین الان لباس ورزشی به تن کنید و به پارک محل بروید تا اولین قدم را جهت شروع زندگی تازه آغاز کنید.
 
14. با سلام و عرض ادب می خواستم در کلاس دفاع شخصی شما شرکت کنم با توجه شاغل بودنم بعد از ساعت 18 می توانم در کلاس حضور داشته باشم آیا این موضوع امکان پذیر است ؟ لازم به ذکر است کلاس خصوص مد نظرم می باشد. درصورت امکان پذیر بودن لطفاً روز های خالی و مراحل ثبت نام را اعلام بفرمایید. موبایل: 09123082605

بله امکان پذیر می باشد، طبق توضیحات سایت می توانید هزینه یک جلسه را پرداخت نمایید سپس بر اساس سیستم ثبت نام تایم ها را با شما هماهنگ خوا.هیم کرد

15. سلام.. وقتتون بخیر.. میخواستم‌بدونم‌ هزینه استاد خانم‌هم همین مقدار هست؟ و این تضمین هست که استاد خانم‌مثل استاد علی پور آموزش بدن؟ و کلاس ها در روز خاصی برگزار میشن؟ یا توافقی هست؟

سلام
هزینه مربی خانم کمی کمتر می باشد.
بله مربیانی که معرفی می شوند مورد تایید ایشان می باشند.
بسته به شرایط مربی زمان بندی توافقی می باشد.
 
سوال : من دوست دارم در کلاس های 2 نفره شما اعم از نانچاکو و ... شرکت کنم چون توان مالی من در همین حدود میباشد اما تنها هستم و کسی را ندارم که با او بیایم چه کار کنم ؟
 
جواب : شما میتوانید با ثبت نام و پرداخت هزینه 2 جلسه   نام خود را در لیست انتظار ثبت کنید تا زمانی که فردی مشابه شما نیز به ما مراجعه نماید (زمان انتظار مشخص نیست اما  معمولا حد اکثر یک ماه میباشد.)
 
 
 
سوال : آیا پس از دوره ها مدرکی به ما داده میشود ؟
 
جواب : در صورتی که مایل باشید پس از دوره  مدرکی اخذ نمائید  میبایست  دارای آمادگی جسمانی خوبی  باشید و در امتحانات آمادگی جسمانی و تکنیک های آموزش داده شده در کلاس با نمره بالا قبول شوید .

سوال :با سلام و خسته نباشید . یه انتقاد از شما داشتم ! بنده چندین ساله که کیک بوکسینگ و در کنارش دفاع شخصی کار میکنم . و به نظرم این چیزی که شما میگید ( دفاع شخصی تو چند جلسه) غیر ممکن هست ! یعنی فکر میکنم مثل این سی دی های کنکور اسان هست که طرف فقط میتونه به سوالای خاصی ج بده و اگه سوال عوض شه دیگه از پسش بر نمیاد . الان دیدم کلاس مبارزات رینگی هم دارید . ولی بهتر نبود کلاس مبارزه ازاد رو با دفاع شخصی ترکیب میکردید تا کاربردی تر بشه ؟؟ اگه زحمتی نیست نظرم رو بذارید تو سایت

پاسخ:  دوست عزیز ما در هیچ جای متن ادعا نکردیم که با 10 ده جلسه رزمی کار میشوید و یا بروس لی میشوید اگر با دقت مطالعه میفرمودین ما دقیقا عنوان کردیم بعد از 10 جلسه بروس لی نمیشوید فقط میتوانید ادعا کنید که بلد هستید از خودتان دفاع  کنید و بر این مدعا نیز اصرار داریم 
در خصوص کلاس ترکیبی هم  در متن اشاره شده است که داریم و چگونه است


 
سوالات متوسط
 
1.من حدود 35 سال سن دارم و حدود 7 سال است که اصلاً ورزش نکرده ام البته قبل از آن بسیار حرفه ای ورزش میکردم چندین بار شروع به ورزش کردم اما هر بار وقتی دیدم دیگر نمیتوام مثل قدیم ها ورزش کنم دل سرد شدم و تقریبا حالتی مثل افسردگی الان دارم  چه کنم؟؟؟ (میثم از اراک)
 
 این سوال اکثر آقایان متعهل و شاغل است ببینید دوستان شما میتوانید با شروع ورزش دوباره به روزگار گذشته برگردید اما نه با برنامه سابق  بلکه با برنامه جدید اگر تمایل داشتید میتوانید با شماره من تماس بگیرید تا برنامه ورزشی جدیدی به  شما بدهم 09125468545
 
2. معنی کلمه نانچاکو چیست و چرا بعضی ها نانچیکو و برخی لانچیکو میگویند؟ و کدام یک صحیح است؟(حامد از بندر عباس)
 
سوال خوبی پرسیدید من خودم وقتی میخواهم بفهمم یکی چه قدر رزمی میفهمه و از ورزش های رزمی اطلاع داره  به او نانچاکو را نشان میدهم  و میگیویم اسم این چیه اگر کسی گفت لانچیکو میفهمم که تو عمرش ورزش نکرده !!! فقط ادا و اطوار یاد گرفته  .
 
نانچاکو به معنی 2 تکه چوب است  و در ژاپن قدیم یا چین قدیم (البته نی به زبان ژاپنی به معنی عدد 2 است) و چوک به معنی چوب میباشد که ترکیب آن میشود نونچاکو یا نانچاکو
 
و اگر سه تیکه چوب شود به سان چیکو میگویند( سان در زبان ژاپنی به معنای عدد سه میباشد)
 
یادم است یک بار شخصی آمد پیشم و گفت من قهرمان نانچیکو سه فکه هستم !!!مثل این میمونه که آدم بگه من قهرمان چوب 2 تکه 3 تای هستم !!!
 
3.نانچاکو با چه اندازه و از چه جنسی بهتر است ؟( اسفندیار  از  اصفهان)
 
اندازه نانچاکو بستگی به فیزیک بدن شما دارد  و از هر فرد با فرد دیگری متفاوت است،  جنس آن به اعتقاد من فلزی بهتر از همه است.
 
 ۴.سلام من مادر  دو پسر 7 و 11 ساله هستم  دوست دارم رزمی یاد بگیرند  اما اون ها اصلاً علاقه ای ندارند همش پای کامپیوتر هستند ورزش هم اصلاً نمیکنند فقط زنگ ورزش مدرسه فوتبال بازی میکنند اقای علیپور چه کنم با این دو تا بچه تنبل تو ره خدا من را راهنمایی کنید . (یک مادر از جنت آباد تهران)
 
خانم محترم در بچه ها مهمترین نکته علاقه میباشد و اگر علاقه نداشته باشد دنیا به زمین برسه زمین به آسمان برسه اون کار خودش را میکند .
 
حال سوالی که پیش میاید این است که چگونه در بچه ها علاقه به ورزش ایجاد کنیم؟ خصوصاً رشته های رزمی .
 
یکی از آسانترین کارها بخش فیلم های رزمی است خصوصا با بازیگری جکی چان چرا که همراه با طنز و روحیه ضد خشونت  میباشد.
 
همچنین فیلم های بروس لی و جت لی و تونی جا و برای سنیسن بالا تر از 14 سال  فیلم های استیون سیگال بسیار جالب میباشد .
 
ضمنا تشویق لفظی را فراموش نکنید  و توضیح اینکه چرا رشته رزمی برای وی مفید است را کامل توضیح دهید.
 
نکته :  بچه به پدر و مادرش نگاه میکند  اگر شما و همسرتان ورزش کنید مطمئناً بچه ها هم به ورزش تمایل پیدا میکنند.
 
با بچه ها به باشگاه های ورزشی جهت تماشا بروید  و به مربی بگوید هدفتان از حضور در باشگاه چه میباشد تا مربی با انجام حرکات نمایشی بچه ها را علاقه مند بکند .
 
در آخر به اعتقاد من اصلا مهم نیست که بچه رزمی کار بکنه یا نکنه بلکه تنها چیزی که اهمیت دارد این است که ورزش بکنه پس کلاً او را به ورزش تشویق کنید و انتخاب ورزش را بر عهده خودش بگذارید.
 
 ۵.
 
سلام ببخشید من با بسیاری از شاگردان  شما صحبت کردم  و تقریباً همه  از کلاس شما راضی هستند شما چه میکنید که این گونه موفق هستید؟ من خودم همکار شما هستم  و مربی رزمی اما نصف شاگرد های شما را هم ندارم هر چی هم نگاه میکنم فرقی نمیبینم یعنی شاید از شما هم توانا تر باشم  البته قصد جسارت ندارم کلی میگم لطفا من را راهنمایی کنید. اگر واقعا دلسوز ورزش رزمی هستید هرچند شاید انتظاری بیهوده باشد که شما من را راهنمایی کنید اما اگر واقعا این چیز هائی که راجع به شما شنیدم راست باشد قطعا کمکم خواهید کرد  (با تشکر علی رضا ... از تهران)
 
 
 
دوست عزیز من کار خاصی انجام نمیدهم بلکه وظایف عادی ام را انجام میدهم متاسفانه انقدر همکاران در هر صنف آموزشی کوتاهی کرده اند که یکی هم وظایف خودش را انجام میدهید تاپ ترین معلم شناخته میشود در صورتی که این اعمال از بدیهیات میباشد که هر معلمی موظف به رعایت آن میباشد به عنوان مثال من بار ها در بیشتر کلاس ها دیدم مربی یا معلم بیشتر وقت خود را صرف صحبت با موبایل یا کار دیگری میکند انگار نه انگار که شاگرد دارد یک معلم در زمان حضور شاگردش باید شش دانگ حواسش به شاگرد باشد نه اینکه با تلفن صحبت کند یا کار های دیگه.

6. با سلام بعد از تمرینات بوکس چه مدرکی داده میشود از فدراسیون یا شخصی ممنون ..ایا مربی سرشناس و فایتر هست ?

سلام
مدرك از سبك فايت رنجر زير نظر فدراسيون ورزش هاي رزمي در پايان هر دوره داده مي شود و در كل بعد از پايان دوره مي توانيد براي رسيدن به مدارج بالاتر مثل مربيگري، دوره هاي عملي و تئوري را كه زير نظر فدراسيون برگزار مي كنيم طي كنيد و مدرك بگيريد.

 
نکته بعدی : من با تک تک شاگردام از اولین دقیقه تا آخر تمرین میکنم یعنی حتی نرمش ها را هم پا به پا شاگردام انجام میدهم  حتی اگر روزی 10 تا شاگرد داشته باشم .
 
نکته خیلی مهم  : من بار ها دیده ام معلم میگوید کلاس 2 ساعت است بعد معلوم میشود 1:30 بیشتر نیست خواب از اولش اگر بگی 1:30 میباشد خیلی بهتره که اینجوری بگی.
 
ضمنا من حتی یک دقیقه هم از وقت شاگردام نمیزنم یعنی حتی 1:29 دقیقه هم کلاسم نمیشود .
 
نکته بعدی که خیلی ها متاسفانه رعایت نمیکنند  بحث نظافت باشگاه و نظافت شخصی میباشد من بعد از هر شاگردم دوش میگیرم  و از مام زیر بغل و ... استفاده میکنم ضمنا همیشه دهانم خوشبو میباشد و هیج گاه سبزیجات معطر نمیخورم (سیر، پیاز و ...) پس از هر شاگردم باشگاه را جارو و طی میکشم .
 
ضمنا مهمترین فضای هر جای عمومی توالت میباشد که باید بسیار تمیز باشد .
 
ضمنا یک نکته خیلی مهم، تبحر ورزشی با تبحر آموزش خیلی تفاوت دارد  شاید شما قهرمان جهان در فلان رشته باشید اما در نحوه آموزش دوره ای دیده اید؟ آیا کلاسی یا کتابی در خصوص نحوه آموزش  رفته یا خوانده اید.؟ پس تا میتوانید دانش خود را در ضمینه بالا ببرید همچنین اطلاعات علمی و پزشکی
 
امید وارم مطالب فوق  برای همه معلمان مفید باشد.شاگرد واریز کننده پول:
- آيا مي توان قبل از پرداخت هزينه ابتدا خدمت رسيد بعد هزينه را پرداخت كرد همچنين آيا مي توان ابتدا تلفني راجع به كلاس ها صحبت كرد و شرايط را دانسته سپس بعد از كسب اطمينان پرداخت را انجام داد ؟
 
در رابطه با اين سوال بايد در نظر داشته باشيد يكي از ملاك هاي گزينش افراد مستعد براي حضور در كلاس ها همين نحوه ارتباط با ما از طريق ايميل و پرداخت غيرحضوري شهريه هست و فردي كه توانايي و مهارت برقراري ارتباط از طريق ايميل و پرداخت هزينه به صورت غير حضوري را دارا باشد مي تواند در كلاس ها حضور پيدا كند.
درواقع شخصي كه سواد و هوش كافي براي ثبت نام به اين صورت را نداشته باشد شركت در كلاس ها برايش مفيد نخواهد بود چون اين موارد حداقل ملاك سواد و دانش لازم مي باشد. 
چرا که  به عنوان مثال  کلاس های دفاع شخصی یا بوکس حتما مقداری هوش جهت یادگیریش لازمه و شخصی که  در عصر حاضر توانایی کار با ایمیل یا یک ثبت نام ساده اینترنتی را نداسته باشه یا حوصله خواندن فقط چند سطر را نداشته باشد قطعا توانایی لازم جهت حضور در این کلاسها را نخواهد داشت . و از انجا که متقاضی جهت حضور در کلاسها زیاد میباشد ترجیح ما این هست افراد مستعد تر و علاقه مند تر  و پیگیر تر در کلاس های ما حضور داشته باشند
 
سوالات خوب
 
 
 
1.من ورزشکاری بسیار حرفه ای بودم همزمان 2 رشته رزمی کار میکردم و ضمناً بدنسازی هم کار میکردم و در اوقات فراقت یعنی هفته 2 بار حدود 25 کیلو متر کوه نوردی میکردم اما متاسفانه بر اثر یک حادثه دچار پارگی مینسک پا چپ شدم  و کشیدگی لیگامنت در پای دیگرم الان دقیقا 2 سال است که از این موضوع میگزرد هر بار که خواستم دوباره ورزش را شروع کنم دچار درد از پای خود شدم ضمناً وزنم حدود 25 کیلو بیشتر شده بدنم کاملا به هم ریخته روحیه بسیار بدی دارم چه کنم ؟؟؟(فریدون از تهران)
 
من خودم دچار پارگی مینسک شده ام و دقیقاً میدونم این دوست ما چه میگوید واقعاً از نظر روحی آدم آسیب میبیند اما میتوان از این موقعیت در جهت پر کردن خلاء های خود استفاده کنیم چه جوری عرض میکنم؟
 
اولا :در ایام نقاهت باید کاملاً تمرینات فیزیوتراپی را با دقت هر چه تمام تر انجام داد  اگر کوتاهی در انجام این تمرینات انجام دهیم غیر قابل جبران خواهد بود!!!
 
دوم: همانطور که میدانید تقریباً در این دوره  بیشتر باید استراحت کنید فرصت بسیار خوبی است  که سواد و دانش خود را بالا ببریم تا میتوانید کتاب های علمی مطالعه کنید به دوره های مختلف مربی گری بروید  به تماشای  تمرینات در باشگاه های مختلف بپردازید و کتاب های روحیه بخش بخوانید مدیتیشن، یوگا و هیپنوتیزم را یاد بگیرید من همه این ها را در دوره نقاهت خودم یاد گرفتم.
 
سوم : اصلاً به برگشتن به دوران  گذشته عجله نکنید و جو نگیر نشوید !!! شما باید بسیار آهسته با ورزش به دوران خوب گزشته خود بر گردید مراقب تغذیه خود باشید، آب درمانی ،راه رفتن در استخر آب،  استفاده از کفش های ورزشی مناسب  را فراموش نکنید!!!
 
یادتان باشد آن فرد قبل از عمل مرده است الان شخص دیگری متولد شده است و من به شما قول میدهم  با تمرین از اون  آدم اولی بهتر میشود پس هی نگید من فلان بودم بهمان بودم !!!
 
 
 
۲.جناب علیپور بارها در خیابان ها در گیری هایی دیدم که سر هیچ و پوچ موجب مشکلات زیادی گشته و مردم فقط تماشا چی بودن نمونه آخر مسئله میدان کاج سعادت آباد بود که من در آنجا حضور داشتم دلم میخواست بروم آنها را جدا کنم اما با وجود اینکه خود رزمی کار هستم ترسیدم.
 
 حال با این مقدمه که خودتان هم وکیل داد گستری هستید هم رزمی کار وظیفه ما در صورت مواجهه با چنین شرایطی چیست؟آیا باید دخالت کنیم یا این وظیفه ماموران انتظامی است؟
 
سوال بسیار جالبی فرمودید
 
حضرت محمد(ص) میفرماید: مَثَل جامعه مانند کشتی است که همه در آن سوار هستند و کسی نمیتواند زیر پای خود را سوراخ کند با این دلیل که مال خودم است یا بلیط و هزینه این قسمت را من دادم  و اگر دیگران نیز دخالت نکنند با این عنوان که به ما ربطی ندارد قطعا این کشتی غرق و تمام سرنشینان آن کشته خواهند شد!
 
پس ما نمیتوانیم با این بهانه که مملکت پلیس دارد و غیر ذالک، وظیفه قانونی ، شرعی و اخلاقی ما، که همانا جلوگیری از خونریزی است را انجام ندهیم!
 
 اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما اما
 
نکته بسیار مهم، درست است که وظیفه ما جلوگیری از  سَفکِ دما (خونریزی) است اما نه به قیمت اینکه جان خود به خطر بیفتد یادم است زمانی که دوم دبیرستان بودم با وجود اینکه در آن سالها کنگ فو توا کار میکیردم  و بدن بسیار آماده ای داشتم، یک شب که مثل همه شب ها برای ورزش به پارک محل خودمان میرفتم  دیدم یک درگیری در پارک با شدت بسیار کمی در جریان است من هم که عشق رزمی داشتم رفتم وسط هم هر 2 طرف را کتک زدم هم  انها را جدا کردم و درگیری در ظاهر با درایت من به پایان رسید اما من از یک مسئله تعجب کردم و دیدم افرادی که هم از من قوی هیکل تر و هم ریش سفید تر بودند فقظ در حال تماشا هستند و حتی من را تشویق نکردند ناگهان احساس سوزش بسیار اندکی از ناحیه شکم کردم و دیدم کمی از ناحیه شکم خونریزی دارم تازه 2 هزاریم افتاد که چی شده! نگو یکی از طرفین در گیری چاقو در دست داشته که به علت تاریکی شب من آن را ندیدم و هنگام جدا کردن  ناخواسته به من برخورد کرد خلاصه درد سرتان ندم از واکسن کزاز تا هپاتیت و آزمایش های مربوط به آن بگیر تا نگرانی و استرس های حاصل از آن تا مدت ها همراه من بود. البته برخورد بسیار سطحی بود و حتی نیاز به بخیه نبود اما حدود 5 سانتیمتر روی شکم من خط افتاد به هر حال خونریزی  داشتم و سطح آلوده چاقو به من برخورد کرد خلاصه بعد از اینکه جواب آزمایش اومد گفتم حالا که به خیر گذشت دیگه بی گدار به آب نمیزنم.
 
 خلاصه اگر میتوانید قبل از اینکه یک درگیری به جای باریک برسد کمک کنید و جلوی آن را بگیرید .
 
مطمئن باشید اگر بی تفاوت باشید دود آن در چشم شما هم فرو خواهد رفت یادم است روزی در دادسرای ناحیه 12 در صف طولانی ارجاع منتظر بودم شخصی که پشت سر من بود دائم غر میزد که این چه مملکتی چرا باید این همه توی صف وایسیم بعد گفت صبح الکی الکی جلوی من دعوا شد و مامور اومد و غیره  گفتم میتونستی آن ها را جدا کنی گفت آره ولی به من چه مربوط  گفتم حالا یه کاری میکردی گفت نه اقا من بیکار نیستم ناگهان از اتاق ارجاع که حدود 30 دقیقه نه کسی داخل رفته بود نه کسی بیرون آمده بود 2 نفر از اتاق بیرون اومدن آقای غرغرو گفت چه حلال زاده هستند همین ها صبح دعوا کرده بودند گفتم چه زود خودت دیدی که دود بی توجهی شما تو چشم خودت رفت و البته به ما کمی نیش خند زد و ...
 
خلاصه من از شما ها میخواهم لطفا گاو نباشید و مسئول باشید البته جو گیر هم مثل من نشید!
 
یکی از دلایل عدم پیشرفت کشور ما مسئول نبودن من و شماست خاطرم است در آلمان یک خارجی بوسنی تبار تکه ای زباله را به زمین انداخت مردم به گونه ای وی را نگاه میکردن که انگار قتل انجام داده شخصی هم که این منظره را دید بدونه تعلل رفت و زباله را داخل سطل انداخت و هیچی به اون بابا نگفت من شرمساری را در چهره این شخص خارجی دیدم !
 
خلاصه اگر شما به کشور یا شهری تشریف میبرید و میبینید همه چیز سر جاش هست علتش مردم مسئول و وظیفه شناس آن است ولاغیر
 
سوالات عالی
 
 
1. تاریخچه نانچاکو را میشود لطفاً توضیح دهید؟(میترا از تهران)
هنوز دقیقاً معلوم نیست که خواستگاه نانچاکو کشور چین، و یا کشور ژاپن است اما چیزی که مسلم است این است که  در زمان های بسیار قدیم  پادشاهان  ظالم و جبار آن زمان تمامی سلاح ها را جمع آوری کردند و هر وقت که دلشان میخواست به مردم بی دفاع حمله میکردند  و مال آنها را چپاول میکردند مردم  که شغل اصلی آنها کشاورزی بود  شروع کردند با وسایل کشاورزی خود سلاح درست کنند  یکی از وسایلی  که که جهت جدا کردن گندم از ساقه آن استفاده میشد و یا برای شالی کوبی  چوب درازی بود که با زنجیر به چوب کوچک تری وصل میشد که شکل بدوی همین نانچاکو است اگر در فیلم های تاریخی  رزمی دقت کرده باشید  این سلاح بدوی را زیاد میبینید! به مرور زمان آنها دریافتند  که اگر چوب ها به یک اندازه باشند راحت تر میتوانند از آن جهت دفاع از خود استفاده نمایند و بعد ها نیز آهنی آن ساخته شد .
 
 
 
2.قدرت ضربات نانچاکو چند کیلو است ؟(باربد  از نروژ)
 
سئوال بسیار جالبی بود من کلی در مورد جواب این سوال تحقیق کردم در نهایت هیئت علمی دانشگاه تربیت بدنی دانمارک این جواب را به من داد : (( قدرت نانچاکو بستگی به نوع  ضربه و نوع تکنیک و نوع نانچاکو متفاوت است اما بالا ترین رقمی که ما آن را  ثبت کردیم  قدرتی معادل 532 کیلو میباشد))  این ضربه به راحتی میتواند  محکم ترین استخوان بدن را پودر نماید!!