قرص جوشان 
 
سال هاست که افزایش اثربخشی دارو ها و فرآورده های شبه دارویی از قبیل مکمل های غذایی موضوع تحقیقات وسیع و بررسی های جهانی قرار گرفته است. بدون تردید اثربخشی دارو رابطه مستقیمی با شکل دارو و راه مصرف آن دارد. یکی از انواع اشکال دارویی که امروزه به دلایل مختلف مورد توجه قرار گرفته است، قرص های جوشان هستند. شاید قرص های جوشان ویتامین ث معروف ترین نوع از انواع قرص های جوشان باشند. امروزه انواع مختلفی نظیرآسپیرین ها، آنتی اسیدها، ترکیبات آهن، مکمل های دارویی نظیرکلسیم و گلوکز آمین نیز به صورت جوشان تولید می شود که بنابه توصیه داروسازان در بسیاری از بیماری ها مانند آرتریت، التهاب و کنترل درد، زخم ها، ناراحتی های معدوی و روده ای، آلرژی ها و پوکی استخوان      کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.                           
جوشش قرص های جوشان از چیست؟
فرآیند جوشش این شکل دارویی از تاثیر یک اسید آلی با یک قلیا نظیر بی کربنات یا کربنات در مجاورت آب حاصل می شود که نتیجه آن ایجاد گاز      2CO  است. ۲ CO حاصله، سبب انهدام قرص و ایجاد محلولی می شود که حاوی مواد موثره دارویی مورد نظر می باشد.
● مزایای استفاده از قرص های جوشان در مقایسه با سایر اشکال دارویی:
۱) کاهش احتمال بروز عوارض گوارشی
یکی ازشایع ترین عوارض جانبی داروها و مکمل های دارویی، بروز عوارض گوارشی است. بهترین مثال برای این موضوع، قرص های کلسیم هستند. افراد هرچه سنشان بالاتر می رود مقدار اسید معده آنها کمتر می شود و این موضوع ممکن است سبب آن شود که کلسیم در محیط معده حل نشده باقی بماند و پس از مدتی دست نخورده از معده بگذرد. این مساله علاوه بر آن که به معنای عدم جذب کلسیم است، به بروز یبوست در فرد نیز منجر 
می شود. از سوی دیگر زمانی که کلسیم در محیط معده حل می شود، شروع به ایجاد گاز می کند. در صورتی که با استفاده از شکل جوشان قرص های کلسیم، کلسیم پیش از مصرف، در آب حل می شود. بنابراین نه احتمال ایجاد یبوست وجود دارد و نه ایجاد گاز در معده می کند. 
۲) جلوگیری از تغییر ماهیت دارو در دستگاه گوارش
جلوگیری از تغییر ماهیت دارو در دستگاه گوارش یکی از دغدغه های همیشگی داروسازان بوده است. این موضوع ممکن است به دلیل پایین بودن PH معده یا تداخلات دارویی یا غذایی بروز کند .
PH پایین معده باعث می شود مواد فعال دارویی ماهیتشان عوض شود یا فعالیت خود را از دست بدهند. قرص های جوشان به واسطه خاصیت بافری که دارند، PH معده را افزایش می دهند (باعث می شود محیط معده کمتر اسیدی باشد) بنابراین از تجزیه و غیرفعال شدن مواد موثره دارویی جلوگیری کند. این خصلت بافری (کربوناسیون) باعث القای معده می شود تا به سرعت تخلیه شود. محتویات معده معمولا در عرض ۲۰ دقیقه به داخل روده کوچک می ریزد و منجر به جذب حداکثر مواد فعال دارویی می شود.
۳) افزایش ظرفیت انتقال ماده موثره دارویی
معمولا ظرفیت یک قرص ۵۰۰ میلی گرم است. به عبارت دیگر یک قرص ۵۰۰ میلی گرم ماده موثره دارویی را همراه خود دارد. در صورتی که یک قرص جوشان با قطر یک اینچ و وزن ۵ گرم براحتی می تواند بیش از ۲ گرم مواد موثر دارویی محلول در آب را همراه خود داشته باشد.
۴) افزایش اثردرمانی
تحقیقات نشان داده است که قرص های جوشان نسبت به قرص های معمولی جذب بسیاری از مواد فعال دارویی را تقویت می کنند (نظیر کافئین و 
دی سولفیرام) چرا که ۲ CO حاصله از واکنش اسید و باز می تواند نفوذپذیری مواد فعال دارویی را افزایش دهد. همچنین به حل شدن مواد دارویی که ناچیز حل می شوند نیز کمک می کند.
۵) افزایش سرعت اثرگذاری
از نظر داروسازی محلول های دارویی عموما دارای جذب سریع تری در مقایسه با اشکال جامد می باشند. بر این اساس می توان گفت جذب ماده دارویی موجود در قرص های جوشان سریع تر نسبت به قرص های معمولی است و افزایش سرعت جذب دارو به معنای کاهش زمان انتظار برای تاثیرگذاری آن است.
۶) عدم نیاز به بلع
تعداد افرادی که قادر به بلع قرص ها نیستند یا اصولا علاقه ای به بلع مواد دارویی ندارند، زیاد است. با توجه به این که قرص های جوشان به شکل محلول استفاده می شوند، لذا استفاده از آنها آسان تر است. این موضوع خصوصا در رابطه با بیماران مسن یا کسانی که از عوارض دهان و دندان رنج 
می برند شایع تر می باشد.
۷) دلپذیری مصرف
بیشتر قرص های جوشان طعم بهتری نسبت به مایعات، مخلوط ها یا سوسپانسیون ها دارند. پوشانندگی طعم بد داروها با افزودن طعم دهنده ها به دست می آید. قرص های جوشان بعد از یک مدت طولانی از نگهداری طعم مناسب خود را حفظ می کنند. ضمن آن که قرص های جوشان برای مصرف کننده ظاهر مناسبی را نسبت به قرص های معمولی ایجاد می کنند.