مصاحبه اختصاصی 2

استاد خاوو واون بنیان گذار رزمی نوین در چین میباشد وی مدتی رئیس فدارسیون ورزش های رزمی چین بود  و 2 بار نیز به ایران سفر کرده ایشان 73 سال سن دارد  ایشان مسئول اصلی برگزاری مسابقات کاپ آزاد  شانگهای بودن که افتخار دومی جهان در این مسابقات نصیب بنده شد ایشان  اجازه مصاحبه به ما نمیداد اما پس صرف نهار که میهمان ایشان بودیم وی اجازه دادند تا یک مصاحبه کوتاه با وی انجام بدیم .این مصاحبه توسط یکی از دوستانم صورت گرفت
 
سوال : سلام استاد خاوو واون  خیلی ممنون که اجازه مصاحبه به ما دادین چرا علاقه ای به مصاحبه ندارین ؟
پاسخ : دیگه ما پیر مرد شدیم و حال و حوصله این کار ها را نداریم
سوال : نظر شما در مورد  ورزش رزمی ایران چیست؟
جواب : در مورد ورزش رزمی ایران باید بگویم که شما ها پیشرفت فوق العاده داشتین که قابل تقدیر میباشد و مطمئنم ظرف چند سال آینده میتوانید قطب دوم آسیا و جهان بشوید .
سوال : ببخشید استاد مگر ایران در حال حاضر در چه جایگاهی هست که شما آرزوی جایگاه دوم برای ایران دارید؟
جواب : شما در آسیا  و جهان رتبه سوم و یا چهارم دارید بعد از  چین کره و ژاپن.
سوال : جناب استاد ایران در رشته تکواندو که متعلق به کشور کره میباشد اول میباشد همچنین در رشته ووشو که رشته فعالیت حضرتعالی نیز بوده ایران از شما نیز جلوتر هست و ...(استاد حرف ما را قطع میکند)
جواب : دوست عزیز رشته رزمی بسیار گسترده تر از این حرف هاست  و به این 3 رشته خلاصه نمیشه  اولا در وشو شما فقط در یک گرایش از سبک وشو مدال آور هستین و در تالو ،تای چی و ... حرفی برای گفتن ندارید . حتی در تکواندو هم فقط آقایان مدال آور بودن نکنه شما زنان را جزء آمار نمیدونین؟ در جودو فقط در المپیک توریست هستید در تای بوکس هم خوب هستین اما باز سوم یا چهارم هستین خلاصه امر پیشرفت شما حیرت آور هست اما هنوز خیلی جا دارید.
سوال : نظر شما راجب به  آقای علی پور چیست ؟
جواب : سروش پیر مرد خوبیه .
سوال : منظورتون چیه ؟
جواب : به اعتقاد من  سروش  بیشتر از اینکه فایتر و یا مبارز خوبی باشه  که البته در این بخش هم از خیلی جون ها بهتره  مربی و رئیس خوبیه .
سوال : میشه بیشتر توضیح بدین ؟
جواب : سروش با وجود اینکه 31 سال بیشتر نداره مانند یک پیر مرد با تجربه و با دانش هست نکات پزشکی که سروش رعایت میکنه پزشکان تیم ما رعایت نیمکنند  در مبارزه سبک خاص خودش را دارد  و  خیلی شیک مبارزه میکند خیلی با تجربه عمل میکنه من همه مبارزه های ایشان را  در شانگهای  دیدم فقط در فینال  شکست خورد و در همه مبارزات ایشان حریفانش را ناک اوت کرد  فکر میکنم کلا سروش 2 دقیقه هم در کل این تورنمنت مبارزه نکرد من دقت کردم هر مسابقه فقط 20 ثانیه به طول انجامید . او با شگردی خاص مانند فایتر های حرفه ای مبارزه میکنه البته سروش در هنر های نمایشی هم موفق بوده تا اونجا که من شنیدم اون در بخش نانچاکو نفر اول شرکت کننده های غیر چینی شده . تازه سروش به فنون آیکیدو هم تسلط داره که این هم خیلی جالب هست  ....  جالبه اون فقط تو ورزش موفق نیست زبان آلمانی را از آلمانی ها بهتر صحبت میکنه  و شغلش هم که وکالت هست تازه 3 جلد کتاب هم نوشته دفعه پیش که سروش اومده بود چین یک جلد از کتابش را به من هدیه داد سروش تا کی میخواد آموزش ببیند اون هر روز داره با تجربه تر میشه من تو رختکن میدیدم که اون داره با همه بچه ها گپ میزنه و دنبال چیز جدیدی بود .
 البته سروش یک فرق عمده دارد اون شغلش فایت و مبارزه  نیست یک فایتر صبح با فکر فایت از خواب بیدار میشه و شب با فکر فایت میخوابه اما سروش  خیر، که این خیلی قابل تحسین هست که بدون مربی و بدون پشتیبانی در این مسابقات حضور رساند و رتبه در خور شئن ایران کسب کرد .  اما به اعتقاد من حیف است که سروش فایت کنه اون باید بشینه کتاب بنویسه یا ریاست کنه یا همون مربی گری بکنه البته نه انقدر محدود و خصوصی بلکه باید دانش خودش را با هر روشی که شده منتشر کنه .
سوال : استاد چه چیزی باعث شده که از بین این همه رزمی کار حاضر در این تورنمنت شما فقط سروش را به نهار سر میز خودتان دعوت کردین ؟
پاسخ : (استاد میخندد)  اولا من از ایرانی ها  خیلی خوشم میاد ایرانی ها خیلی با دیگران تفاوت دارند خیلی باهوش هستند و با سیاست دوم سروش خیلی با ادب و باشعور هست او بسیار انتقاد پذیر هست از هیچ کس بد گوئی نمیکنه و مثل همه رزمی کاران رشته خودش را بر تر از باقی نمیدونه  موقع مبارزه به فکر اینه که حریفش آسیب نبینه  و از همه جالب تر به جای گوش دادن به حرف های مزاحم ها اون فقط دنبال پیشرفت خودش هست .
دیگه سوال کافیه خسته شدم (صدای خنده )