دفاع شخصی

 
دفاع شخصی self defence
مقدمه:
دفاع شخصی می تواند برای افراد مختلف با توجه به موقعیت های شغلی، نوع زندگی و… تعاریف مختلفی داشته باشد. اما عموما منظور از دفاع شخصی مجموعه آگاهی ها و مهارت هایی است که شخص بتواند با تکیه بر آنها در زندگی روزمره خود از امنیت بیشتری برخوردار شود. برعکس آنچه که عموما در ایران تصور می شود دفاع شخصی مهارت هایی صرفا فیزیکی نیست. امروزه در دنیا در دوره های آموزشی بیشتر از آنکه تلاش کنند هنرجو را برای یک رویارویی فیزیکی آماده کنند، بر روی مهارت هایی که او را از افتادن در دام یک درگیری فیزیکی حفظ می کند تمرکز می کنند. چراکه ثابت شده یک درگیری فیزیکی حتی برای یک فرد ورزیده یا آموزش دیده هم یک ریسک است. همین امر باعث شده تا بیشتر آموزش ها روی بخش پیشگیری و کمک به افزایش توانایی افراد در حفظ هوشیاری و آمادگی ذهنی شان متمرکز شوند. به یاد داشته باشید از لحاظ قانونی دفاع شخصی مقابله با فردی است که قصد تحمیل صدمات جدی و یا کشتن شما را دارد. به همین دلیل همیشه هوشیاری و اجتناب از درگیری موثر تر و شانس بیشتری را برای شما به ارمغان می آورداگرچه تکنیک های بخش فیزیکی «دفاع شخصی» از «هنرهای رزمی» استخراج شده اند، اما «دفاع شخصی» با تعریف امروزی لزوما همان «هنرهای رزمی» و یا بدتر از آن،سبکی از «هنرهای رزمی» نیست. حتی وقتی کارگاه های آموزشی در این زمینه ترتیب دادیم تا این خلاء آموزشی در «دفاع شخصی» کشور را برطرف کنیم، همواره با علامت سئوال و بعضا تعجب مخاطبین مان مواجه بودیم. خیلی زود متوجه شدیم که ظاهرا در مقابل جذابیت های تکنیکی «هنرهای رزمی» و شخصیت های سینمای رزمی که یک تنه پس چند ده نفر شرور برمی آیند، حرف ما چندان خریداری ندارد! اما با توجه به محتوای برخی از پیامک هایی که بعضا خود رزمی کاران برایمان ارسال می کنند و از ناتوانی شان در درگیری های خیابانی علیرغم آموزش هایی که دیده اند صحبت می کنند، و اتفاقات تاسف باری مثل قتل مرحوم «داداشی» که خبرهای آن در ماه های گذشته منتشر شد، احساس کردم شاید حالا شرایط پذیرش این حقیقت که «دفاع شخصی» فقط مهارت های فیزیکی نیست، بهتر از قبل محیا شده باشد.
 
آخرین روزهای تیرماه چند سال گذشته خبر کشته شدن قوی ترین مرد ایران در یک درگیری به سرعت به یکی از مهم ترین خبرهای رسانه ها تبدیل شد. ما آنجا نبوده ایم و نمی دانیم دقیقا آن شب چه گذشته و چه اتفاقاتی افتاده است، اما آنطور که رسمی و غیر رسمی در رسانه ها منتشر شده، ظاهرا یک تصادف سطحی باعث درگیری لفظی و در پی آن تعقیب خودرو و در نهایت با پیاده شدن سرنشینان خودرو به یک درگیری فیزیکی منجر می شود که طی آن مرحوم داداشی با ضربات چاقو به قتل می رسد. مرور اینگونه اخبار تلخ چندان چیز جالبی نیست، اما عقل سلیم حکم می کند تا از این حوادث درس بگیریم تا در آینده کمتر شاهد بروز چنین رویدادهای ناگواری باشیم. 
 آنچه به ما مربوط می شود این است که با صدای بلند بگوییم بسیاری از این اتفاقات ناگوار با اندکی اطلاع رسانی و با کمی کسب مهارت در اصول ایمنی که اتفاقا فیزیکی هم نیستند، به راحتی تاکید می کنم  به راحتی قابل پیشگیری هستند! ایمیل ها و تماس های متعدد رزمی کارانی که حتی دارای عناوین قهرمانی بوده اند اما به سادگی در یک درگیری خیابانی آسیب دیده اند و همین خبر قتل قوی ترین مرد ایران در یک درگیری به وضوح ثابت می کند که مهارت های رزمی و قدرت فیزیکی لزوما نمی تواند در یک درگیری خیابانی برگ برنده ی کسی بشمار بیاید.نتیجه درگیری های خیابانی به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست، از هیچ قانونی طبعیت  نمی کند، هیچ داوری در آن وجود ندارد، تکنیک ممنوعه ای وجود ندارد، وسایل ایمنی و «کف پوشی» در کار نیست و از همه مهمتر همه جور نامردی هم در آن آزاد است! پس هرگز نباید این درگیری ها را با مبارزات قانونمند رزمی مقایسه کرد. طبیعی است کسانی که سالها رزمی کار کرده اند بپرسند خب پس این همه تکنیکی که یاد گرفته ایم را کجا باید استفاده کنیم و فایده آنها چیست؟ اگر قرار است کسی بهمان توهین کند و ما بر و بر نگاهش کنیم پس این همه عرق ریخته ایم برای چی؟ این سئوال مثل این است که یک متخصص ارتوپد بگوید اگر قرار است من زرت و زرت دست و پایم نشکند و آن را جا نیاندازم، پس این همه درس خوانده ام برای چی؟! دوستان عزیز! برفرض هم که تمام فواید تمرین هنرهای رزمی و جنبه معنوی و فلسفی آن را بگذاریم کنار، حتی همان مهارت های صرفا فیزیکی هم برای این نیست که لزوما خودمان را در شرایطی قرار بدهیم که مجبور شویم از آنها استفاده کنیم.
 
زندگی واقعی فیلم سینمایی نیست! قرار نیست مهارت های فیزیکی فکر و عقلمان را از کار بیاندازند! مهارت های فیزیکی  آنهم طبق شرایط و ضوابطی خاص فقط برای زمانی که هیچ حق انتخابی برایمان نمانده و به اجبار درگیر یک نزاع ناخواسته شده ایم و آن هم در این حد که شانس ما را افزایش دهند موثرند نه بیشتر، وگرنه هیچ تضمینی درکار نیست. این حرف من و ما نیست، مرور صدها پرونده قتل و درگیری های خیابانی در دنیا این را ثابت کرده و همین بررسی ها به اساتید هنرهای رزمی و کارشناسان دفاع شخصی هم ثابت کرد که ورود به یک درگیری خیابانی یک ریسک است؛ خواه برای یک استاد و خواه برای یک فرد عادی. فقط میزان ریسک فرق می کند اما خطر قطعی است. به همین علت همانطور که در علم پزشکی تاکید می شود پیشگیری بهتر از درمان است، در دفاع شخصی هم امروزه روی پیشگیری تاکید می شود. این پیشگیری ها عموما از طریق حفظ هوشیاری، آشنایی با زبان بدن و… ممکن می شوند که همگی مهارت هایی غیر فیزیکی هستند.
 
حتی شما باید بیاموزید  هنگامی که باید برای درگیری فیزیکی آماده شوید هم چگونه گارد بگیرید و چه حرکاتی انجام بدهید یا ندهید که به تحریک طرف مقابل منجر نشود. شاید مرحوم داداشی به پشتوانه بدن تنومندش از اتوموبیل پیاده شد و شاید یک رزمی کار فرضی هم اگر جای او بود به پشتوانه مهارت های رزمی اش از ماشین پیاده می شد. بدن تنومند مرحوم داداشی باعث ترس طرف مقابل شد اما از جهت منفی اش.  در دفاع شخصی(البته با تعریف امروزی اش) ما میاموزیم که همیشه ایجاد ترس در طرف مقابل – حالا با گاردهای ناگهانی یا حرکات رزمی – به این معنی نیست که حریف فرار می کند.
 بلکه برعکس ممکن است او را وادار به عکس العمل های عجولانه و خطرناک کند. همانطور که در مورد مرحوم داداشی طبق گفته فرد ضارب، او به محض مشاهده هیکل تنومند داداشی ترسیده و به گفته خودش برای نجات خود با چاقو به او حمله می کند.
 
اگر الان از بسیاری از مربیان مدعی دفاع شخصی بخواهیم مورد مرحوم داداشی را آنالیز کنند؛ همه روی آن لحظه ی آخر که فرد ضارب با چاقو حمله می کند تمرکز کرده و می گویند مرحوم داداشی باید چکار می کرد و چکار نمی کرد. درحالیکه در علم روز دفاع شخصی، این باید و نبایدها به خیلی قبل از برخورد فیزیکی برمی گردد. ما در دفاع شخصی برای موارد مشابه (تصادف و تعقیب ماشین) یک دستورالعمل کلی داریم که می گوید: «در اکثر مواقع، تا زمانی که شما درون اتومبیل خود هستید امن ترید، پس تا حد امکان از اتومبیل خارج نشوید. اگر ماشین یا موتوری در حال تعقیب شماست، به طرف منزل یا محل کارتان حرکت نکنید، بلکه تغییر مسیر داده و به سمت نزدیکترین پاسگاه پلیس رانندگی کنید». اگر قبلا این توصیه را به عنوان یک توصیه مهم و کاربردی در «دفاع شخصی» برایتان می نوشتیم احتمالا مسخره مان می کردید! اما ببینید اگر همین نکته بسیار ساده و پیش پا افتاده آن شب در ذهن مرحوم داداشی بود و وی به جای ترک ماشین، به سمت یک پاسگاه پلیس رانندگی می کرد، به احتمال زیاد هم او امروز زنده بود و هم چند جوان کم سن و سال با جرم قتل منتظر محاکمه نبودند.
 
می بینید که همین نکات ایمنی به نظر بی اهمیت گاهی می توانند حتی بهتر از مهارت ها یا توانایی های فیزیکی جان شما را نجات دهند. اینها تنها توصیه و پندهای اخلاقی نیستند، بلکه همانطور که پیشتر اشاره شد این نکات حاصل بررسی صدها و هزاران پرونده قتل و درگیری در سراسر جهان است که توسط کارشناسان بررسی  و نتیجه گیری شده اند. حالا انتخاب باشماست که با وجود این همه مورد حی و حاضر، به علم روز دنیا احترام بگذارید یا همچنان در توهم فیلم های تخیلی رزمی به سر ببرید! مربیان عزیز ما ضرر نمی کنند و چیزی هم از ابهتشان کم نمی شود  اگر علمشان را به روز کنند و بر ادامه روش ها و آموزش تکنیک های بعضا منسوخ شده شان اصرار نورزند. رزمی کارانمان هم خوب است درک کنند که بین زندگی واقعی و فیلم های سینمایی از زمین تا آسمان فاصله است.
ما شما را قادر خواهیم ساخت با شناخت نکات فوق اعم از روانشاسی درگیری شناخت نقاط حساس بدن و ... جان خود را نجات دهید
جهت آشنایی با کلاس های دفاع شخصی به بخش کلاس های ورزشی از قسمت بالای صفحه رجوغ بفرمائید.
لباس خاصی نیاز نمیباشد فقط تمیز و ورزشی باشد.
چنانچه با دید انتقام جویی از فردی قصد دارید بیایید کلاس را به اشتباه انتخاب کردید.
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همچنین به بخش سوالات متداول در سایت مراجعه کنید چنانچه سوال شما در بین سوالات موجود نبود به ایمیل فوق ارسال فرمائید.
E-mail:info@razmkade.com
 
 چنانچه ظرف یک هفته به سوال شما پاسخ داده  نشد میتوانید با شماره تلفن 09125468545 تماس حاصل بفرمائید. در غیر اینصورت صرفا جهت ثبت نام با شماره فوق تماس بگیرید اگر زمانی تماس گرفتید و بنده قادر به پاسخگویی نبودم ضمن بخشش بنده از این بابت لطفا در زمانی دیگر تماس حاصل بفرمائید
نکته به هیچ وجه به سوالات از طریق وایبر ،واتس آپ،لاین،تلگرام ،آس ام اس، پاسخ داده نخواهد شد و شما میبایست سوالات خود را فقط از طریق ایمیل info@razmkade.com
 ارسال بفرمائید
 با تشکر و احترام 
سروش علی پور
 
 
 
 
#دفاع شخصی
#کلاس دفاع شخصی
#تدریس خصوصی دفاع شخصی
#aikido
#self defnce
#آموزش دفاع شخصی
 
 
1.      میشه لطفا نمایندگی یا شخصی که مورد تائید شما هست در شهرستانها معرفی کنید؟
متاسفانه در هیچ شهرستانی نمایندگی ندارم  و متاسفانه اشخاص خاصی را نمیشناسم که معرفی کنم انشالله در آینده اقدام به دادن نمایندگی خواهیم کرد
 
2.      آیا سی دی آموزشی  برای دفاع شخصی دارید ؟
بله ،یک دی وی دی توسط یک شرکت معبر تولید شده (با تدریس سروش علی پور) جهت خرید آن به قسمت فروشگاه در  نوار بالای صفحه مراجعه کنید
3.      آیا استاد خانم هم دارید؟ بله
4.      آیا امکان برگزاری کلاس در محلی غیر از باشگاه شما امکان پذیر میباشد ؟
بله تحت شرایطی امکان پذیر میباشد(پرداخت مبلغی بیشتر یا استادی غیر از استاد علی پور)
5.      آیا در غرب،  جنوب ، شمال و ...  تهران باشگاه دیگری دارید ؟
 
در خیابان استاد معین دو باشگاه داریم یکی فقط برای خانمها  و نوجوانان زیر 13 سال  و دیگری یک باشگاه که فقط در آنجا آی کی دو آموزش داده شود که البته هم عمومی میباشد هم خصوصی جهت کسب اطلاعات بیشتر از این کلاسها به بخش کلاس های آیکیدو در کلاسهای ورزشی مراجعه کنید.
6.      آیا امکان دارد یک روز برای تماشای کلاسها به باشگاه شما بیائیم؟
خیر،چون کلاسها به صورت خصوصی میباشد امکان تماشای کلاس های دیگر افراد امکانپذیر نمیباشد.
7.      آیا امکان تخفیف برای افراد خاص با شرایط خاص امکانپذیر  میباشد؟
با عرض پوزش خیر،ما به هیچ نهاد و ارگانی وابسته نیستیم و تمام مخارج ما از طریق شهریه ها تامین میشود لذا واقعا شرمنده ام
8.      من 140 کیلو وزن دارم آیا میتوانم در این کلاس شرکت کنم؟
بله،خاصیت کلاس خصوصی این میباشد که کلاس با توجه به توانایی شما تعریف و طراحی میشه  پس قطعا کلاس شما به دیگر افراد متفاوته  و هیچ مشکلی وجود نداره
9.      من (بینی،زانو،چشم،و...) خودم را قبلا عمل کرده ام  و از اینکه  آسیب ببینم میترسم  چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟
هیچ نگران نباشید .در این کلاسها هیچ گونه آسیبی به هیچ شکل به شما نمیرسد
10. من باردار هستم آیا میتوانم در این کلاس حضور برسانم؟
شدنش میشه ولی بهتره این کار رو نکنید و به ورزش های سبک تر بپردازید
11. آیا در این کلاس کار با سلاح سرد ،بوکس،ضربات پا نیز آموزش داده میشود؟
خیر،این کلاس فقط دفاع شخصی میباشد کلاس های دیگری با عناوین مختلفی  در محل باشگاه با هزینه مشابه آموزش داده میشود .
12.  آیا در پایان دوره گواهی یا مدرکی به ما داده میشود؟
در صورت قبولی در آزمون (در صورت تمایل) گواهی پایان دوره داده میشود
 
 
شما میتوانید سوال های خود را فقط از طریق ایمیل    info@razmkade.com   ارسال فرمائید و یا به بخش سوالات متداول در سایت مراجعه کنید (از پاسخ دادن سوال به هر شکل دیگری (تماس تلفنی ،وایبر،اس ام اس و ...)جدا معذور هستیم